Hypertenze – volně prodejné léky, na které si dát pozor

Užívání léků a hypertenze

  

 

Ani lidem s vysokým krevním tlakem se nevyhýbají běžné méně závažné nemoci a zdravotní obtíže. Většina z nás při obvyklých potížích, jako je nachlazení, bolest v krku či pálení žáhy, ihned nenavštěvuje lékaře, ale nejdřív sáhne po tzv. volně prodejných lécích či doplňcích stravy. Víte ale, že některé z nich mohou být pro hypertoniky méně vhodné?

 

 

_______________________________

 

U kterých skupin léků byste měli být obezřetní?

 

 

Léky na bolest a teplotu

 

Paracetamol a jeho volně prodejné kombinace

U naprosté většiny nemocných je paracetamol bezpečný lék, bez vlivu na léčbu vysokého krevního tlaku. Vyhnout byste se mu měli, pokud trpíte chronickým onemocněním jater. Je účinný na bolest i teplotu, ale nepůsobí protizánětlivě. Na trhu jsou též přípravky s obsahem paracetamolu a dalšími látkami jako kofein či fenylefrin. V případě těchto kombinovaných přípravků se vždy poraďte se svým lékařem či lékárníkem.

 

Přípravky na bolest, horečku a zánět (nesteroidní antiflogistika)

Tyto léky patří v lékárně k nejžádanějším a jen málokdo tuší, že pro člověka s vysokým krevním tlakem může být jejich podání bez dohledu lékaře nevhodné. Díky svému mechanismu účinku snižují účinnost antihypertenzní léčby a v kombinaci s některými léky při dlouhodobém užití dokonce mohou vést k poškození ledvin. Není důvod se obávat při jednorázovém podání, ale pravidelné a dlouhodobé podávání bez vědomí lékaře je riskantní. K léčbě bolesti a horečky je vhodnou alternativou těchto léků paracetamol, na mírnější zánětlivé potíže lze použít látky ze skupiny nesteroidních antiflogistik k místnímu podání – krémy, masti, gely či náplasti. Jejich výhodou je, že působí pouze lokálně v místě zánětu a nevstřebávají se do organismu tak, aby mohly ovlivňovat účinek léků na vysoký krevní tlak. Léčba závažnějších potíží patří do rukou odborného lékaře, který vybere lék s ohledem na vaše další onemocnění.

.............................................................................................

 

Kombinované přípravky na chřipku a nachlazení

Tyto přípravky obsahují kromě látek proti bolesti, zvýšené teplotě (event. kašli) také látky, které způsobují splasknutí oteklé nosní sliznice, ale zároveň mohou zvyšovat tlak a snižovat účinek antihypertenzní léčby. Vhodnější alternativou je tedy použití nekombinovaných přípravků na jednotlivé příznaky, které vaše onemocnění provázejí. S jejich výběrem Vám ochotně pomůže lékárník nebo farmaceutický asistent.

 .............................................................................................

 

Léky proti rýmě

Léky s účinnými látkami, které jsou schopné zmírnit otok sliznice a usnadnit tak dýchání, mohou také zvyšovat krevní tlak. Jejich použití by tedy mělo být omezené jen na akutní případy a po minimální dobu. Vhodnou alternativou jsou roztoky minerálních solí (některé minerálky, mořská voda), které zvlhčují nosní sliznici a pomáhají odstranit sekrety. Od ucpaného nosu uleví i hypertonické roztoky mořské vody. Jejich použití je z hlediska ovlivnění krevního tlaku zcela bezpečné.

 .............................................................................................

 

Léky proti průjmu

Při užití některých přípravků proti průjmu je důležité dodržet časový odstup od užití ostatních léků, aby nedošlo ke snížení vstřebání účinné látky, proto se vždy poraďte s personálem lékárny.  

 .............................................................................................

 

Antacida

Pro přípravky na pálení žáhy platí stejné doporučení jako pro přípravky na průjem. Je nutné dodržet určitý časový odstup od jejich užití-. Poraďte se s personálem lékárny, kdy máte užít přípravek na pálení žáhy a kdy svoje léky na tlak tak, aby nedocházelo k negativnímu ovlivnění jejich účinku.

 .............................................................................................

 

Doplňky stravy

Doplňky stravy představují velké množství přípravků, které zakoupíte volně v lékárně.

Při užívání léků na vysoký krevní tlak a doplňků stravy zároveň je vždy nutné mít na paměti, že některé doplňky stravy mohou mít negativní vliv na účinnost léků na tlak.  Existuje ale i řada doplňků stravy, jejichž užívání může doplnit léčbu. O tom, jestli je daný doplněk stravy pro vás vhodný, se vždy poraďte v lékárně nebo se svým lékařem.

Přípravky proti únavě: Obsahují často kofein, který zvyšuje krevní tlak. Chronická únava navíc může být příznakem zhoršení vašeho základního onemocnění, neváhejte se o ní poradit se svým lékařem.

Přípravky na uklidnění a na spaní: Přípravky se zklidňujícím účinkem obsahují často třezalku. Ta může ve vyšší denní dávce ovlivnit účinek některých společně podávaných léků. Je proto vhodné, abyste se zajímali o obsah třezalky v konkrétním doplňku stravy a poradili se s lékárníkem.

Grapefruit a přípravky z grepových semínek: Přestože by nás nenapadlo hledat v tomto zdravém ovoci záludnost, s mnoha léky si nerozumí. Koncentráty z grepů, které se někdy používají na očistu od parazitů a posílení imunity, mohou změnit hladiny léků i několikanásobně. Informujte při nákupu těchto přípravků pracovníky v lékárně o tom, jaké léky používáte.

Určitě se vám zdá, že vybrat si volně prodejný sortiment, pokud se léčíte s vysokým tlakem, je úplná věda. V lékárnách Magistra Vás ale vždy obslouží kvalifikovaný personál, který rád zodpoví Vaše otázky, probere s vámi úskalí spojená s kombinacemi léků a doporučí nejvhodnější volně prodejný sortiment.

 .............................................................................................

Pevné zdraví Vám přeje

Váš odborný tým Magistra lékáren

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace